Xiaomi 13 serisinin fiyatı, Xiaomi 12 serisine kıyasla önemli ölçüde artacak gibi görünüyor.

Xiaomi 13

Görünen o ki Xiaomi, Xiaomi 13 serisinin akıllı telefonların fiyatını bu şirketin bir önceki nesli olan Xiaomi 12 ailesine kıyasla artırma kararı almış, ve bu fiyat artışı için geçerli sebepler var.

Son raporlar, Xiaomi’nin Xiaomi 13 adlı yeni amiral gemilerini Xiaomi 12 serisinden daha yüksek bir fiyatla piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor. Şimdi, güvenilir teknoloji muhbirlerinden biri olan DigitalChatStation, Çinli şirketin yeni nesil amiral gemisi telefonlarının yüksek fiyat etiketleri için bazı nedenleri sundu.

Xiaomi 13

Xiaomi 13

Notebookcheck’e göre Xiaomi 13 serisinin fiyatı, bu telefonların bir önceki nesline göre muhtemelen %15-20 oranında artacak. Normal Xiaomi 12, Çin’de 517 $ fiyat etiketi ile bulunurken, bu cihazın yeni neslinin temel modelinin yaklaşık 629 $ fiyatla piyasaya sürülmesi mümkündür.

Bir yıl içinde böyle bir fiyat artışı, Xiaomi’nin birçok müşterisinin ve hayranının sosyal ağlarda şikayette bulunmasına neden oldu çünkü Xiaomi 12 serisi, geçen yıl çok güçlü donanım özellikleri ve son derece rekabetçi fiyatlarla piyasaya sürüldü.

Ancak DigitalChatStation, yeni nesil Xiaomi amiral gemilerinin fiyatındaki artışın nedenlerinden biri olarak olumsuz döviz kurunu gösterdi. Bu muhbir, MIUI 14 kullanıcı arayüzüne sahip Xiaomi 13 serisinin Xiaomi 12’den çok daha yüksek donanım gücünden faydalanacağını da iddia etmişti. Son zamanlardaki söylentilere ve raporlara göre Xiaomi 13 ailesi, Qualcomm’un yeni amiral gemisi çipi Snapdragon 8 Gen 2 ve Leica iş birliğiyle geliştirilen telefoto Kamerasıyla piyasaya sürülecek. Ancak bu gerekçeler, iPhone 13’ün 799 dolarlık fiyatını unutturuyor. Apple iPhone 14’un temel modelini bu telefonun önceki nesliyle aynı fiyat etiketiyle piyasaya sürdüğünü belirtmekte fayda var.