Samsung bu ay Android telefon pazarından en büyük payı aldı

Android telefon

Yeni bir rapora göre, Samsung bu ay piyasada en çok Android akıllı telefon satan şirket oldu.

Bugün dünyadaki çoğu insan Android akıllı telefonlarını kullanıyor. StatCounter istatistiklerine göre, Android bu pazarın küresel payının %71,3’üne sahiptir. Karşılaştırıldığında, bu işletim sisteminin payı geçen ay %71,1 idi. Geçen yıl, bir milyardan fazla Android telefon piyasaya sunuldu ve şu anda 2,8 milyar aktif kullanıcı bu işletim sistemini kullanıyor. Sports Lens raporuna göre, Android telefonların küresel pazar payının yaklaşık %7,4’ü Samsung Galaxy’ye aittir.

Samsung’un bu ay küresel Android pazarındaki yüzde 34,6’lık payı

Galaxy markasının dünyanın en popüler Android telefon serisi olmasına şaşmamak gerek. Bununla birlikte, Samsung her yıl daha fazla akıllı telefon piyasaya sürüyor ve şirketin Android pazarındaki hakimiyeti muhtemelen LG’nin bu piyasadan çekilmesinin ana nedenlerinden biri oldu.

AppBrain’den elde edilen veriler, Samsung’un bu ay küresel pazar payının %34,6’sını aldığını gösteriyor. Koreli teknoloji devinin ardından %14,3 pay ile Xiaomi ve %10,3 pay ile Oppo ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Söz konusu listede %9,8 ile Vivo ve %6,7 ile Huawei dördüncü ve beşinci sırada yer aldı. 2019 yılında Huawei, küresel Android pazarında %17,6’lık payla dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisiydi ve Samsung %21,8’lik payla yine birinci sırada yer almıştı.

Android telefon

Amerika Birleşik Devletleri, 2019 ve 2020’de Huawei’nin Çin’deki tedarik zincirinden kaynak almasını ve Çinli şirketlerin Amerikan teknolojisini kullanan fabrikalarda üretilen çiplere erişmesini engelleyerek işleri daha da zorlaştırdı. Bu eylemler sonucunda bu marka nihayet ABD’de Honor adlı kendi markası altında olan ürün satışını durdurdu ve Android ve Google Mobile Services (GMS) yerine Harmony işletim sistemi, HMS platformu ve 4G versiyonu snapdragon işlemcileri kullandı.

Ancak bu ayın ilk yarısında en popüler Android telefonlar hangi ürünler? PhoneArenanın raporlarına göre, orta sınıf Samsung Galaxy A12 %2,1’lik payla bu ayın en popüler telefonu olurken, %1’lik payla Galaxy A21s ve %1’lik payla A10s ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Bu telefonların tümü, Güney Koreli teknoloji devinin büyük ekranlar, uygun kameralar ve güçlü piller kullanan orta sınıf Galaxy A serisinin bir parçasıdırlar.

Örneğin Galaxy A12, HD+ çözünürlüğe (1600 x 720 piksel) sahip 6,5 inçlik bir LCD ekranı kullanıyor. Bu cihaz 12nm Helio P35 MediaTek çip, 4 GB RAM ve 64 GB depolama ile donatılmıştır. 1 TB kapasiteli microSD portu da destekleyen bu telefon, arka kısımsa 48 megapiksel ana kamera, 5 megapiksel ultra geniş kamera, 2 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel derinlik kamerası olmak üzere dörtlü kameralardan oluşuyor. Bu ürün, özçekimleri ve görüntülü aramaları kaydetmek için 8 megapiksel kamera kullanıyor.

Galaxy A12’nin 5000 mAh batarya kullandığı ve 15W şarjı desteklediği düşünüldüğünde, HD Plus ekran kullanımının batarya ömrünü önemli ölçüde arttırmasına sebeb olması şaşırtıcı değil.

Samsung katlanabilir telefon pazarında bile liderlik yapıyor. Şirketin Galaxy ZFlip 3 modeli, geçen yıl piyasadaki en popüler katlanabilir telefon olarak tanındı. Bu yılın başlarında Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ün tanıtımını görmüştük.

Android’in dünya çapındaki pazar payı %71 civarındayken Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Vietnam gibi bazı ülkelerde bu rakamın %85’e ulaştığını belirtmekte fayda var. iOS’a gelince, küresel pazar payı yaklaşık %28’dir ve bu, son birkaç yılda neredeyse sabit kalmıştır. Elbette uzun vadeli gidişat Apple’ın lehine gibi görünüyor çünkü son beş yılda Android’in küresel pazardaki payı %1,8 azalırken, bu dönemde %8’lik büyüme ile iOS eskisinden daha büyük bir pay aldı.

مطالب مرتبط